Kerkrade, 24 september 2025 – Op 4 en 5 oktober 2025 vindt het landelijke Weekend van de Wetenschap weer plaats. Tijdens dit wetenschapsfestival ontdek je door het hele land activiteiten over wetenschap en technologie. Ook in Parkstad zijn dit weekend allerlei ontdekkingen op het gebied van wetenschap te doen. Zo staan er zaterdag in Heerlen zowel in Filmhuis De Spiegel als het Nederlands Mijnmuseum interessante lezingen in samenwerking met de Open Universiteit (OU) op de agenda.
Discovery Museum in Kerkrade heeft dit weekend ook een speciaal programma rondom wetenschap in petto. Je ontmoet er beide dagen wetenschappers van de OU, Zuyd Hogeschool en het Alzheimer Centrum Limburg. In een college of workshop vertellen zij je meer over hun onderzoek en kun je vaak zelf actief meedoen. Voor het Weekend van de Wetenschap geldt een korting van 50% op de reguliere entreeprijzen van Discovery Museum. Tickets zijn verkrijgbaar via de website van Discovery Museum, waar je ook het complete programma van het Weekend van de Wetenschap kunt vinden.
In samenwerking met verschillende Limburgse kennisinstellingen heeft Discovery Museum voor beide dagen een gevarieerd programma samengesteld, waarin bezoekers ontdekken welk wetenschappelijk onderzoek er op dit moment binnen Limburg gedaan wordt. De betrokken wetenschappers komen dit zelf vertellen en/of laten zien.
Zo is op zaterdag het Alzheimer Centrum Limburg aanwezig. Zij onderzoeken onder andere hoe gezonde gewoontes in je leefstijl kunnen helpen bij het voorkomen van dementie. Postdoc onderzoeker Lieke Bakker komt meer vertellen over hoe je je hersenen gezond houdt en neemt bovendien leuke tests mee, waarmee je je eigen brein kunt testen. Eveneens op zaterdag vertelt Jeroen Baijens van Zuyd Hogelschool meer over de reis van je ingeleverde statiegeldfles. Het in kaart brengen van deze reis levert een schat aan informatie op, waarmee het recyclen van flessen verbeterd kan worden. Hoe dit in zijn werk gaat vertelt Baijens zaterdag in zijn college.
Op zondag volg je in Discovery Museum een interactief mini-college over de geschiedenis van film en de illusie van beweging door Tim van der Heijden, mediahistoricus van de OU. Hij vertelt over de voorlopers van film en neemt bijzondere objecten mee, waarmee je zelf kunt ervaren hoe vroeger de illusie van beweging werd gewekt. Josinaldo Menezes PhD bij Zuyd Hogeschool geeft op zondag een college (Engelstalig) met de intrigerende titel: “Wat als de natuur in evenwicht blijft…door een kinderspelletje?”. Hij vertelt over de bijzondere manier waarop alles in de natuur in balans blijft.
Alle extra activiteiten zijn inbegrepen in de entreeprijs van Discovery Museum, waar je alleen tijdens het Weekend van de Wetenschap 50% korting op krijgt. Wil je ook de Gravity Tour volgen door het Einstein Telescope Education Centre, die in dit weekend op zaterdag én zondag wordt aangeboden? Dan betaal je een toeslag van € 7,50 per persoon.
Naast Discovery Museum beleef je ook elders in Parkstad extra activiteiten in het kader van het Weekend van de Wetenschap. Zo organiseren de OU en Filmhuis De Spiegel een gezamenlijke activiteit rondom het leven van mijnwerkers vroeger. Zo is er, in samenwerking met de OU en Nederlands Mijnmuseum in Filmhuis De Spiegel de documentaire King Coal te zien, een poëtisch portret over een regio in Amerika waarin mijnbouw zowel trots en gemeenschap als pijn en afhankelijkheid brengt. Na de vertoning volgt een gesprek over de documentaire en het onderzoeksprogramma Kinderen van de Kolonie. Met bijdragen van dr. Wim de Jong (OU), Leen Roels (Nederlands Mijnmuseum). In het Nederlands Mijnmuseum vertelt Arjan Wingelaar, promovendus aan de OU, over het belang van een goede schaderegeling voor mijnbouwschade. Op de website van Weekend van de Wetenschap staat alle informatie over deze en andere activiteiten in Limburg vermeld.